• 10. október - Deň duševného zdravia

• 10. 10. si pripomíname Svetový deň duševného zdravia.

Modrá nezábudka je symbolom toho, aby sme sa nezabúdali postarať aj sami o seba a svoju duševnú pohodu.

V tento deň sme si  uvedomili, aké dôležité je starať sa nielen o naše fyzické, ale aj duševné zdravie. Všetky starosti, ktoré trápia našich  žiakov, zhltla ,,krabica starostí,, na dolnej chodbe, do ktorej žiaci hádzali lístočky s ich problémami. Pozitívne prostredie, energiu a dobrú náladu sme si vytvorili aj oblečením v žltej farbe. Celou školou sa ozývala pieseň ,, Sám sebou&Kali - POHODA“ , ktorú sme si spoločne zaspievali.

Celý mesiac október  sa na triednických hodinách a ranných kruhoch venujeme  aktivitám, ktoré podporujú pohodu, sebapoznávanie a pozitívne vzťahy. Taktiež sa rozprávame o tom,  čo prispieva k duševnému pokoju a ako  chrániť  duševné zdravie.

Určite sami viete, že ak sa cítite dobre a ste spokojní,  aj svet je odrazu krajší. Učme sa preto uvedomovať si,  ako sa máme, zastavme sa a užívajme si prítomný okamih. Usmievajme sa, nájdime si čas na priateľov, na samých seba, rešpektujme svoje potreby a potreby iných, poďme si zacvičiť, zabezpečme si dostatok spánku, poďme do prírody, vypnime mobily, televízory či počítače, nastavme si životné ciele, ale nezabúdajme, že je v poriadku, ak sa občas cítime smutne, no ak to trvá pridlho,  buďme odvážni a požiadajme o pomoc.

Povzbuďme sa navzájom, aby sme sa starali o seba aj o svoje okolie.

Ďakujeme, že ste s nami súčasťou tejto cesty k zdravšiemu a šťastnejšiemu prostrediu.

Koordinátor prevencie: Mgr. M. Brčáková

• Pozvánka na plenárne rodičovské združenie

• Rodičovské združenie Mútne pozýva rodičov žiakov ZŠ Mútne na plenárne rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční dňa 22.10.2024 o 16:00 v ZŠ Mútne.

S pozdravom predseda RZ Mútne.

• Pasovanie prvákov so Spievankou a Zahrajkom

• 4.10.2024 bol pre našich prváčikov čarovným dňom. V športovej hale sa osobne stretli s kráľovnou Harmóniou, Spievankou, Zahrajkom, zvieratkami z kúzelnej rozprávkovej krajiny.

Prváci pomohli kráľovnej Harmónii nájsť všetky zatúlané hudobné nástroje. Slimákovi upratali a roztriedili odpad spred jeho domčeka, kde mal stratenú tubu, žabkám ukázali, ako správne skákať po leknách, krtkovi a myškám pomohli nájsť trúbky a preniesť ich na bezpečné miesto. Pavúčici usporiadali číselká podľa číselného radu na klávesnici, pani sove správne poukladali písmenká abecedy a veveričke farebne roztriedili šišky. Správne pospájali jednotlivé časti puzzle a vytvorili mapu Spievankova.

Kráľovná Harmónia ich husľovým kľúčom slávnostne pasovala za žiakov našej školy, deviataci im odovzdali certifikáty, náramky priateľstva a noty.

Zlatým klincom programu bol spoločný tanec prvákov, deviatakov a rozprávkových bytostí.

• Exkurzia - 4. ročník - Oravský hrad

• Vo štvrtok 3.10. žiaci 4. ročníka absolvovali exkurziu na Oravský hrad.

Oravský hrad je jednou z najmalebnejších a najzaujímavejších hradných stavieb na Slovensku. Jeho poloha a podoba v úzkom údolí Oravy na strmom skalnatom brale nad riekou Oravou žiakov určite zaujala. Hrad sa skladá z 3 zreteľných častí: horného, stredného a dolného hradu. Zdolali sme veľa schodov a prekonali strach z výšky pri návšteve citadely (najvyššia časť), ktorá je na strmom vápencovom skalnatom brale 112 m nad hladinou rieky Oravy. Strednú časť tvoria stredoveké stavby Korvínovho paláca a paláca Jána z Dubovej.
            O Oravskom hrade by sa dalo písať dlho.

Určite odporúčame.

• Exkurzia Auschwitz – Birkenau

• 2.10.2024 žiaci 9. ročníka navštívili priestory niekdajších koncentračných táborov Auschwitz I., Auschwitz II.–Birkenau v poľskom mestečku Osvienčim. Do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau bolo deportovaných približne 2,5 milióna ľudí z celej Európy, mnoho z nich tam bolo zavraždených alebo zomreli na podchladenie, hlad, surové zaobchádzanie.
            Počasie bolo adekvátne miestu, ktoré sme navštívili, čo ešte viac umocňovalo príbehy, ktoré sme počuli z úst našej sprievodkyne. V jednej z kobiek bol väznený i katolícky kňaz Maximilián Kolbe, ktorý sa obetoval za jedného z väzňov.

• Exkurzia – 7. ročník – Tvrdošín

• Dňa 26.9.2024 sa žiaci 7. ročníka zúčastnili exkurzie v Tvrdošíne.

Navštívili Drevený gotický kostolík Všetkých svätých v Tvrdošíne, ktorý je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Súčasťou exkurzie bola aj návšteva Galérie Márie Medveckej v Tvrdošíne, kde mali žiaci možnosť vidieť viac ako 300 obrazov – originálov malieb a kresieb od známej slovenskej maliarky Márie Medveckej. V galérii je k dispozícii aj originál 10 koruny, na ktorej je motív z Oravy.

Žiakom sa exkurzia páčila a odnášajú si z nej veľa poznatkov.

• Exkurzia - 2. ročník

• Dňa 01.10 2024 sa žiaci 2. ročníkov zúčastnili exkurzie do Rio de Klin.

Cestou do kopca si žiaci mohli pozrieť hneď 7 zastavení siedmych bolestí Panny Márie. Síce nám počasie  veľmi neprialo a okolité dediny a pohoria sme nevideli pre veľmi silnú hmlu, prezreli sme si pozorne celý areál. Zoznámili sme sa s oravskými historikmi, zatopenými obcami, navštívili kaplnku Božieho milosrdenstva, pozreli si sochu Pána Ježiša, sochu Panny Márie, sochu Blahoslavenej sestry Zdenky, sochu sv. otca Jána Pavla II. a oboznámili sa aj s ďalšími známymi sochami v iných štátoch.

Plní zážitkov, nových vedomostí ale aj umrznutí sme sa vrátili domov.

• Európsky týždeň športu (23.9.- 30.9. 2024)

• Aj tento rok sa naša škola pripojila k iniciatíve Európsky týždeň športu viacerými akciami.

Okrem turistiky a cykloturistiky žiakov 5. a 8. ročníka, celý týždeň prebiehala aktivita Do školy na bicykli, do ktorej sa aj vďaka priaznivému počasiu zapojilo veľmi veľa žiakov, ale aj učiteľov. Novinkou boli „Aktívne prestávky“ počas ktorých si žiaci naozaj poriadne vyvetrali hlavy rôznymi športovými aktivitami vonku, v triedach alebo v športovej hale.

Tešíme sa, že okrem zábavy sme niečo dobré urobili aj pre svoje zdravie. Športu zdar!